درباره‌ی نویسنده‌ی گزاره‌ها

من علی نعمتی شهاب نویسنده‌ی وب‌سایت گزاره‌ها هستم و تخصص‌م را می‌توانم به‌عنوان «مشاور تحلیل و توسعه‌ی کسب‌وکار (Business Analysis and Development Consultant)» خلاصه کنم. احتمالا بشود این‌گونه ساده‌ترش کرد: «تحلیل‌گر کسب‌وکار و سیستم.» و حتی باز هم می‌توانم این‌جوری بنویسم‌ش: «تحلیل‌گر کسب‌وکار / وبلاگ‌نویس / مشاهده‌گرِ دنیای کسب‌وکار، فناوری دیجیتال و رسانه / عاشق فوتبال و ادبیات / کتاب‌خوان و دانش‌آموز مدرسه‌ی زندگی.» 🙂 (هر چند این آخری یعنی دانش‌آموزْ ماندن همیشگی را بیش‌تر از هر چیزی دوست دارم.)

امروز حدود ۱۸ سال از دانشجو شدن‌م و ۱۵ سال از شروع مسیر زندگی حرفه‌ای‌ام می‌گذرد که می‌توانم «داستان»ش را این‌گونه «روایت» کنم:

 1. دوران کارشناسی: در دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی‌تکنیک تهران) کارشناسی مهندسی صنایع خوانده‌ام.
 2. دوره‌ی اول زندگی شغلی: سال ۱۳۸۵ وارد یک شرکت مشاوره‌ی مدیریت فناوری اطلاعات شدم و مسیر شغلی حرفه‌ای‌م را آغاز کردم. ۶ سالی آن‌جا بودم و حوزه‌ی کاری‌م هم همکاری در پروژه‌های معماری سازمانی (به‌ویژه در شناخت و تحلیل و طراحی و مهندسی مجدد فرایندهای کسب‌و‌کار) بود؛ هر چند در آن دوره سرکی به دنیای استراتژی و حتی کارهای پژوهشی و پروژه‌های طراحی سیاست‌‌های توسعه‌ی اقتصادی توسط دولت هم کشیده‌ام.
 3. دوران کارشناسی ارشد: در همان دوره‌ی اول زندگی شغلی، مشغول تحصیل در دوره‌ی MBA دانشگاه صنعتی امیرکبیر شدم و فارغ‌التحصیل دوره‌ی دوم MBA پلی‌تکنیک هستم. MBA خواندن و دوره‌ی اول شغلی هر دو با هم در سال ۱۳۹۰ به‌پایان رسیدند.
 4. دوران سرگردانی: از ۱۳۹۱ تا سال ۱۳۹۶ دوره‌ای سرشار از سرگردانی و جستجو را پشت سر گذاشتم که خودش داستان مفصلی دارد. اما نخ تسبیحی که تمام وقایع آن سال‌ها را به هم وصل می‌کرد برای‌م کاملا روشن بود: این‌که نمی‌خواستم کارمند تمام‌وقت باشم و می‌خواستم کار خودم را داشته باشم.
 5. دوران آزادکاری: از همان سال ۱۳۹۱ فعالیت‌م را به‌عنوان مشاور پاره‌وقت یا پروژه‌ای با مجموعه‌ای از سازمان‌ها و شرکت‌های بزرگ و کوچک دولتی و خصوصی آغاز کردم. بعد از چند سال فهمیدم این کاری که من به آن اشتغال دارم یک عنوان جذاب دارد: «آزادکاری یا فریلنسینگ». اما داستان از سال ۱۳۹۶ به این طرف کمی جدی‌تر شد و حالا تقریبا آزادکاری من، در همکاری مستمر با چندین شرکت بزرگ کشور و هم‌چنین انجام پروژه‌های مختلف کاری، شکل یک کسب‌وکار کوچک را به‌خود گرفته است.

اگر بخواهم بگویم تخصص‌م دقیقا چیست می‌توان بگویم که علاقه‌ی اصلی من، کمک به کشف و توسعه‌ی قابلیت‌‌های استراتژیک برای سازمان‌ها، کسب‌وکارها و افراد برای برنده شدن در میدان واقعی رقابت است. بر این اساس دانش و تخصص، علاقه و سابقه‌ و تجربیات‌م ـ و طبعا توانمندی‌ام برای ارائه‌ی مشاوره و همکاری با شما ـ را در دو دسته خلاصه می‌کنم:

۱- سازمان‌ها و شرکت‌ها: من می‌توانم به سازمان‌ و شرکت‌ شما در زمینه‌های زیر خدمات مشاوره‌ و آموزشی خودم را ارائه کنم:

 • کشف پتانسیل‌ها، شایستگی‌های انحصاری و مزیت‌های رقابتی کسب‌وکار و سازمان در راستای توسعه‌ی «قابلیت»های استراتژیک جهت فعالیت در بازار رقابتی
 • مشاوره‌ی تجاری‌سازی از ایده‌پردازی تا راه‌اندازی کسب‌وکار؛ شامل: تحلیل و طراحی مدل‌های کسب‌وکار، استراتژی‌های ورود به بازار و توسعه‌ی بازار و تدوین برنامه‌های کسب‌وکار (Business Plan) و طرح‌های توجیهی (FS) و برنامه‌های راه‌اندازی کسب‌وکار
 • تحلیل کسب‌وکار و تحلیل مسائل و مشکلات سیستمی و مدیریتی سازمان و ارایه‌ی راه‌کار برای حل آن‌ها
 • برنامه‌ریزی استراتژیک
 • انجام مطالعات پژوهشی و بهینه‌کاوی در حوزه‌های مختلف کسب‌وکار به‌ویژه بهینه‌کاوی مدل‌های کسب‌وکار، محصولات و خدمات دیجیتالی و فرصت‌های سرمایه‌گذاری
 • طراحی / بازنگری ساختار سازمانی
 • معماری کسب‌وکار و شناخت و تحلیل و بهبود / بازمهندسی فرایندهای کسب‌و‌کار (به‌ویژه براساس مدل‌های مرجع فرایندی نظیر APQC PCF)
 • تدوین RFP و نظارت بر اجرای پروژه‌های مشاوره‌ی مدیریت و نرم‌افزار (به‌ویژه در حوزه‌ی سامانه‌های نرم‌افزاری آنلاین و سازمانی)
 • مشاوره‌ی برندسازی شرکتی مبتنی بر تولید و انتشار محتوای دیجیتال تخصصی در اینترنت و رسانه‌ها

برای ارائه‌ی مشاوره به سازمان‌ها و شرکت‌ها ابتدا از طریق ای‌میل / تلفن / برگزاری یک جلسه‌ی مذاکره‌ی آنلاین رایگان تلاش می‌کنم تا ابعاد مسئله‌ی کارفرما و خدمات مورد نیاز برای حل این مسئله به‌صورت دقیق مشخص شوند. سپس پیشنهاد (پروپوزال) فنی و هزینه‌ای ارائه‌ی خدمات مشخص شده را ارائه می‌کنم. بعد از توافق طرفین، خدمات مورد انتظار توسط من ارائه می‌شوند.

۲- افراد: افتخار می‌کنم که تا به‌امروز توانسته‌ام به ده‌ها نفر از کسانی که از طریق گزاره‌ها سؤال یا درخواست‌شان را برای من فرستاده‌اند، کمک کنم. من در زمینه‌های زیر می‌توانم به شما کمک کنم:

 • ارائه‌ی مشاوره در زمینه‌ی کشف پتانسیل‌ها و شایستگی‌های کلیدی فردی برای توسعه‌ی «قابلیت»های استراتژیک فردی و بازتعریف و بازطراحی مسیر شغلی و زندگی حرفه‌ای (به‌ویژه برای افراد خویش‌فرما/آزادکار/فریلنسر)
 • ارائه‌ی مشاوره برای حل مشکلات شغلی
 • ارائه‌ی مشاوره‌ی برندسازی شخصی مبتنی بر تولید و انتشار محتوای دیجیتال تخصصی در اینترنت و رسانه‌ها

رزومه‌ی من را می‌توانید به صورت فایل PDF از این‌جا دریافت کنید.

من برای دادن مشاوره به افراد شرط خاصی ندارم؛ اما ارائه‌ی مشاوره‌ در این زمینه فقط از طریق ای‌میل انجام می‌شود. توجه بفرمایید که من تحت هیچ شرایطی به درخواست‌های مرتبط با تمرین‌ها و تکالیف درسی پاسخ نمی‌دهم.

اگر به این نتیجه رسیدید که می‌توانم به شما کمک کنم، لطفا سؤال یا درخواست خود را از طریق فرم زیر برای من ارسال کنید. هم‌چنین می‌توانید با من مستقیما از طریق آدرس ای‌میل gozareha@gmail.com هم در تماس باشید. 

خواهش می‌کنم فراموش نکنید که مشاوره‌های من به افراد، صرفا از روی علاقه‌ام به کمک کردن به دیگران است و نه از روی نیاز به کسب درآمد یا چیزهای دیگر. بنابراین، حق پاسخ ندادن به درخواست‌های دریافتی (از هر نوعی باشد) برای‌ من کاملا محفوظ است و من به‌هیچ عنوان حق بازخواست را به کمک‌گیرندگان در این زمینه نمی‌دهم. با این‌که سعی می‌کنم هیچ درخواست یا ای‌میلی را بی‌پاسخ نگذارم؛ اما ممکن است بسته به شرایط کاری و زندگی‌ برخی اوقات نتوانم به‌محض دریافت یک درخواست یا ای‌میل به آن پاسخ دهم و جواب دادن‌م کمی طول بکشد. اگر چه زما‌ن‌بندی و نیاز شما به درخواست پاسخ سریع محترم است؛ اما به‌دلیل درگیری‌های شدید شغلی و شخصی و تأکیدم بر دادن پاسخ‌های اثربخش و کاربردی به سؤالات شما، لازم است تا آزاد شدن زمان من صبر کنید. اگر حداکثر ظرف یک هفته پاسخی از من دریافت نکردید، پیشاپیش از شما عذرخواهی می‌کنم: من نمی‌توانم به شما کمکی بکنم.

از اعتماد شما پیشاپیش متشکرم و امیدوارم بتوانم کمک‌تان کنم.

[contact-form-7 id=”3736″ title=”فرم تماس ۱″]

ـ این‌جا دفترچه‌ی یادداشت‌ آن‌لاین یک جوان (!؟) سابقِ حالا ۴۰ ساله است که بعد از خواندن یک رشته‌ی مهندسی، پاسخ سؤال‌های بی پایان‌ش در زمینه‌ی بنیادهای زندگی را در علمی به‌نام «مدیریت» کشف کرد! جوانی که مدیریت را علم می‌داند و می‌خواهد علاقه‌ی شدیدش به این علم را با دیگران هم تقسیم کند!
علی نعمتی شهاب
Latest posts by علی نعمتی شهاب (see all)