داستان گزاره‌ها

ـ گزاره‌ها دفترچه‌ی یادداشت‌ آن‌لاین یک جوانِ سابق (!) ۳۰ و اندی ساله است که علی نعمتی شهاب نام دارد. جوانی که بعد از خواندن مهندسی، پاسخ سؤال‌های بی‌پایان‌ش در زمینه‌ی بنیادهای زندگی را در رشته‌ی مدیریت کشف کرد!

ـ فلسفه‌ی وجودی زندگی من “ساختن زندگی به‌تر برای خودم و همه‌ی انسان‌ها” است و در نتیجه در زندگی شخصی و شغلی، به‌دنبال کشف دنیا، رؤیابینی و رؤیاسازی برای خودم و دیگران هستم. برای رسیدن به رؤیاها باید بر موانع و مشکلات غلبه کرد و در رقابت با دیگر کسب و کارها و افراد، برنده شد! در دنیای حرفه‌ای‌ها برای برنده شدن، نیازمند “شایستگی” هستیم و شایستگی که به‌مرحله‌ی اجرا درمی‌آید را می‌توانیم “قابلیت” بنامیم. علاقه‌ی اصلی من، کمک به کشف و توسعه‌ی قابلیت‌‌های استراتژیک برای سازمان‌ها، کسب‌وکارها و افراد برای برنده شدن در میدان واقعی رقابت است.

ـ گزاره‌ها براساس همین فلسفه‌ی وجودی، بیش از یک دهه‌ی پیش به‌عنوان یک دفترچه‌ی یادداشت شخصی با هدف یادگیری و یاد دادن آغاز به‌کار کرد. هدف از راه‌اندازی «گزاره‌ها» این بوده که دانش و تجربیات‌ و مطالعات‌م در حوزه‌های مشاوره‌ی مدیریت، تحلیل و توسعه‌ی کسب‌وکار و موضوعات وابسته از جمله مدیریت آی‌تی و در اختیار جامعه‌ی بزرگ مخاطبان‌م بگذارم.  امروز گزاره‌ها بعد از سال‌ها تلاش بی‌وقفه و با انتشار بیش از ۲۰۰۰ پست، به‌عنوان هدیه‌ی کوچکی از سوی من به شما دوست عزیز همراه تقدیم می‌شود. گزاره‌ها به‌دنبال آن است که نشان دهد مباحث مدیریت، چیزی جدا از تجربیات زندگی روزمره‌ی ما نیستند و در واقع فقط شامل ساختن مدل‌ها و الگوهای عام ولی کاربردی از تجربیات موفقیت مدیران و انسان‌های برجسته هستند. بنابراین من عمیقا معتقدم مدیریت، علم و هنری است برگرفته از به‌ترین روش‌های زندگی، کار و اداره‌ی سازمان‌ها و و برای همین گزاره‌ها با شعار “مدیریت و کار حرفه‌ای به‌روایت زندگی” می‌کوشد تا از دو زاویه‌ی دید متفاوت، به خوانندگان‌اش کمک کند تا از مهارت‌های مدیریتی در عمل بهره بگیرند:

  • آموزش مباحث مدیریت و مهارت‌های کار حرفه‌ای با تحلیل رفتار و گفتار و عملکرد (هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران، مدیران برجسته و …)؛
  • طرح مفاهیم و مهارت‌های مدیریت و کار حرفه‌ای به‌زبان ساده و کاربردی همراه با ابزارهای مورد نیاز برای به‌کارگیری آن‌ها جهت مدیریت به‌تر کسب و کار، زندگی و شغل‌مان.

البته در گزاره‌ها سرک‌هایی هم می‌کشم به دنیای جذاب گزاره‌ها، سینما، ادبیات و سایر خواندنی‌ها و دیدنی‌ها. سرانجام این‌که هر از گاهی هم تجربیات و احساسات شخصی نویسنده‌ی این وبلاگ را این‌جا خواهید خواند.

ـ من علاوه بر گزاره‌ها، در فضاهای دیگری نیز دستی بر آتش نوشتن و ترجمه دارم. تاکنون از من سه عنوان کتاب ترجمه به چاپ رسیده است. من هم‌چنین به‌عنوان عضو شورای سردبیری، دبیر سرویس، نویسنده و مترجم با رسانه‌های مختلف آن‌لاین و چاپی معتبر کشور همکاری دارم. تاکنون بیش از ۱۵۰ مقاله‌ و یادداشت تألیفی و ترجمه در حوزه‌ی مدیریت کسب و کار و مهارت‌های مدیریتی و کار حرفه‌ای در رسانه‌های معتبر کشور (از جمله: تدبیر، روزنامه‌ی کسب و کار، تحلیل‌گران عصر اطلاعات، روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، وب‌سایت اقتصاد آن‌لاین، پنجره‌ی خلاقیت، ضمیمه‌ی چوب‌خط روزنامه‌ی همشهری، همشهری تندرستی) به قلم من منتشر شده است.

ـ در کنار علاقه‌ به رشته‌ی تحصیلی‌ام یعنی مدیریت و زمینه‌های تخصص‌ام یعنی تحلیل کسب‌وکار و سیستم، استراتژی و و تجاری‌سازی و توانمندسازی در زمینه‌ی مهارت‌های مدیریتی و کار حرفه‌ای، به حوزه‌های دیگری چون: رسانه، فناوری دیجیتال، هنر (به‌ویژه سینما و موسیقی) و ادبیات (به‌ویژه رمان و شعر) و البته علوم اقتصاد و جامعه‌شناسی علاقه‌مندم.

ـ هم‌چنان تنها (!) و ساکن تهران.

ـ این‌جا دفترچه‌ی یادداشت‌ آن‌لاین یک جوان (!؟) سابقِ حالا ۴۰ ساله است که بعد از خواندن یک رشته‌ی مهندسی، پاسخ سؤال‌های بی پایان‌ش در زمینه‌ی بنیادهای زندگی را در علمی به‌نام «مدیریت» کشف کرد! جوانی که مدیریت را علم می‌داند و می‌خواهد علاقه‌ی شدیدش به این علم را با دیگران هم تقسیم کند!
علی نعمتی شهاب
Latest posts by علی نعمتی شهاب (see all)