دو سالگی “همینا”: در ستایش زیبایی یک انتخاب درست

امروز ۲۷ مهر دو سالگی همینا است. کسب و کاری که دقیقا دو سال پیش توسط چهار دختر جوان به‌راه افتاد و خوش‌حال‌م این روزها هر روز جلوتر از روز گذشته است. کاش می‌توانستم احساس امروز این دوستان خوبم ـ خانم‌ها پریا فرهادی، زینب جم، ریحانه نظری و سمانه سلطانی ـ را حس کنم: حس غرور و شادی از انجام کاری بزرگ که بسیاری از افراد باسابقه و با توان مالی بالا هم در آن درمانده شده‌اند.

سه نکته تجربه‌ی “همینا” را برای من بسیار ارزش‌مند کرده است:

۱٫ تجربه‌ی یک انتخاب درست. زمانی که وقت انتخاب شغل فرا می‌رسد معمولا و عموما اولین و آخرین انتخاب همه‌ی ما کار کردن برای دیگران است. در به‌ترین حالت‌ش به هر دری می‌زنیم تا بتوانیم جایی مشغول کار شویم و در بدترین حالت‌ش گوشه‌ای می‌نشینیم تا کسی برای‌مان کاری کند و به جایی معرفی شویم. گزینه‌ی انتخاب راه انداختن یک کسب و کار برای خودمان گزینه‌ای نیست که به این راحتی‌ها به ذهن‌مان برسد. “ما که پول و سرمایه و ارتباطات نداریم. هیچ کس هم ما را نمی‌شناسد. بنابراین هر چقدر هم ایده‌مان عالی باشد به هیچ نتیجه‌ای نخواهیم رسید!” و خب طبیعتا چنین تفکری، این نکته‌ی کلیدی را از یاد ما می‌برد که تقریبا هیچ کدام از صاحبان برندهای بزرگ خارجی و حتا داخلی هم از ابتدا سرمایه و ارتباطات و شهرت نداشتند؛ بلکه با ایده‌ی عالی‌شان و البته تلاش و ریسک‌پذیری‌ توانستند “نداشته‌ها” را تبدیل به “داشته‌ها” کنند. این نکته‌ی کلیدی، اصلی‌ترین تفاوت تمامی کارآفرینان موفق با افرادی است که به کارمندی برای دیگران اکتفا کرده‌اند. جالب است که هیچ یک از این سه عامل، بیرونی و عارضی نیستند: آن‌ها نیروهایی درونی هستند که باید توسط خود فرد کشف شوند. اما کشف کردنِ صرفِ آن‌ها هم باعث موفقیت نمی‌شود؛ در نهایت همه چیز وابسته است به یک “انتخاب.” و اگر این انتخاب، درست باشد در این‌صورت است که موفقیت از احتمال به‌در می‌آید و تبدیل به امری قطعی می‌شود.

۲٫ در فضای کاری مسموم و مردسالار کشور ما، من همیشه دوستان خانم‌‌م را برای تلاش‌شان جهت اثبات توانایی‌ها‌ی‌شان می‌ستایم و تشویق‌شان می‌کنم به پیش رفتن هر چه بیش‌تر. این‌که چند دختر جوان و نسبتا بی‌تجربه در چنین فضایی کسب و کار خودشان را به راه انداخته و موفق شده‌اند، چیزی در حد شاه‌کار است.

۳٫ اگر چه شروع کردن بسیار مشکل است؛ اما تاب آوردن و ادامه دادن از آن بسیار مشکل‌تر است و ارزش‌مندتر. و به همین دلیل است که من کار دوستان‌م در همینا را کار بسیار بزرگی می‌دانم.

به‌امید تبدیل شدن همینا و تمامی کسب و کارهای جوانان ایرانی به برندهای بزرگ داخلی و جهانی. 🙂 دو سالگی همینا مبارک.

پ.ن. یادداشت خود همینایی‌ها و یادداشت مجید آواژ عزیز را هم در این مورد بخوانید.

دوست داشتم!
۳
ـ این‌جا دفترچه‌ی یادداشت‌ آن‌لاین یک جوان (!؟) سابقِ حالا ۴۰ ساله است که بعد از خواندن یک رشته‌ی مهندسی، پاسخ سؤال‌های بی پایان‌ش در زمینه‌ی بنیادهای زندگی را در علمی به‌نام «مدیریت» کشف کرد! جوانی که مدیریت را علم می‌داند و می‌خواهد علاقه‌ی شدیدش به این علم را با دیگران هم تقسیم کند!
علی نعمتی شهاب
Latest posts by علی نعمتی شهاب (see all)
علی نعمتی شهاب

17 دیدگاه برای «دو سالگی “همینا”: در ستایش زیبایی یک انتخاب درست»

 1. سلام خوبید تاریخ تولد همینا با من در یک روز یعنی ۲۷ مهره و این خیلی زیباست .

 2. سلام 🙂
  چه جالب! تولدتون پساپس مبارک باشه. امیدوارم شما هم مثل همینا روزبه‌روز موفق‌تر از قبل باشید.

 3. سلام آقای شهاب چه جالبه که تولد همینا ۲۷ مهره .آخه منم تولدم ۲۷ مهره . همیشه موفق باشید .

 4. با درود
  از اینکه با جملات زیبا و دلگرم کننده همیشه باعث بیشتر شدن اعتماد به نفس همینایی ها شدین از شما تشکر میکنم.
  برا شما ارزوی پیشرفت و موفقیت در کار و زندگی دارم.

 5. 🙂 من واقعا از دیدن تلاش و موفقیت شما شادمان‌م. موفق‌تر از قبل باشید. 🙂

 6. دلم می خواهد کسانی با خواندن نوشته شما و یا دوستان دیگر درباره همینا، در گرفتن تصمیم برای آینده کاری شان موفق تر عمل کنند. من هم مثل بقیه دوستانم از شما صمیمانه سپاسگزارم

 7. مرسی اقای شهاب. خوشحالم که دوستی مثل شما داریم که با این توجه و محبت همینا را زیر نظر دارد. واقعا متشکریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *