داستان گزاره‌ها

ـ گزاره‌ها دفترچه‌ی یادداشت‌ آن‌لاین یک جوانِ سابق (!) ۳۲ ساله است به نام علی نعمتی شهاب. جوانی که بعد از خواندن مهندسی، پاسخ سؤال‌های بی‌پایان‌ش در زمینه‌ی بنیادهای زندگی را در رشته‌ی مدیریت کشف کرد!

ـ فلسفه‌ی وجودی زندگی من “ساختن زندگی به‌تر برای خودم و همه‌ی انسان‌ها” است و در نتیجه در زندگی شخصی و شغلی، به‌دنبال کشف دنیا، رؤیابینی و رؤیاسازی برای خودم و دیگران هستم. برای رسیدن به رؤیاها باید بر موانع و مشکلات غلبه کرد و در رقابت با دیگر کسب و کارها و افراد، برنده شد! در دنیای حرفه‌ای‌ها برای برنده شدن، نیازمند “شایستگی” هستیم و شایستگی با “مهارت” پیوند مستقیمی دارد. بنابراین شغل من، مشاوره‌‌ و مربی‌گری رقابت‌پذیری کسب و کار و مسیر شغلی حرفه‌ای (یا به‌عبارت دیگر کشف، طراحی و توسعه‌‌ی شایستگی‌های رقابتی) است. من به سازمان‌ها و متخصصان کمک می‌کنم تا شایستگی‌های لازم را برای برنده شدن در میدان واقعی رقابت، در خودشان و دنیای آن بیرون کشف کنند و آن‌ها را توسعه دهند تا سپس پای در مسیر جذاب موفقیت بگذارند.

ـ گزاره‌ها براساس همین فلسفه‌ی وجودی، ۱۲ سال پیش به‌عنوان یک دفترچه‌ی یادداشت شخصی با هدف یادگیری و یاد دادن آغاز به‌کار کرد. امروز گزاره‌ها بعد از چند سال تلاش بی‌وقفه و با انتشار بیش از ۲۰۰۰ پست، به‌عنوان هدیه‌ی کوچکی از سوی من به شما دوست عزیز همراه تقدیم می‌شود. گزاره‌ها تلاش می‌کند نگاهی کاربردی داشته باشد به علم و هنر مدیریت و مباحث مطرح در آن را برای زندگی شغلی روزمره‌ی انسان‌ها ـ به‌ویژه مدیران ـ به‌شیوه‌ای جذاب بیان کند. گزاره‌ها به‌دنبال آن است که نشان دهد مباحث مدیریت، چیزی جدا از تجربیات زندگی روزمره‌ی ما نیستند. من عمیقا معتقدم مدیریت، علم و هنری است برگرفته از به‌ترین روش‌های زندگی، کار و اداره‌ی سازمان‌ها و و برای همین گزاره‌ها با شعار “مدیریت و کار حرفه‌ای به‌روایت زندگی” می‌کوشد تا از دو زاویه‌ی دید متفاوت، به خوانندگان‌اش کمک کند تا از مهارت‌های مدیریتی در عمل بهره بگیرند:

  • آموزش مباحث مدیریت و مهارت‌های کار حرفه‌ای با تحلیل رفتار و گفتار و عملکرد (هنرمندان، نویسندگان، ورزشکاران، مدیران برجسته و …)؛
  • طرح مفاهیم و مهارت‌های مدیریت و کار حرفه‌ای به‌زبان ساده و کاربردی همراه با ابزارهای مورد نیاز برای به‌کارگیری آن‌ها جهت مدیریت به‌تر کسب و کار، زندگی و شغل‌مان.

البته در گزاره‌ها سرک‌هایی هم می‌کشم به دنیای جذاب گزاره‌ها، سینما، ادبیات و سایر خواندنی‌ها و دیدنی‌ها. سرانجام این‌که هر از گاهی هم تجربیات و احساسات شخصی نویسنده‌ی این وبلاگ را این‌جا خواهید خواند.

ـ من علاوه بر گزاره‌ها، در فضاهای دیگری نیز دستی بر آتش نوشتن و ترجمه دارم. تاکنون از من سه عنوان کتاب ترجمه به چاپ رسیده است. من هم‌چنین به‌عنوان عضو شورای سردبیری، دبیر سرویس، نویسنده و مترجم با رسانه‌های مختلف آن‌لاین و چاپی معتبر کشور همکاری دارم. تاکنون بیش از ۱۵۰ مقاله‌ و یادداشت تألیفی و ترجمه در حوزه‌ی مدیریت کسب و کار و مهارت‌های مدیریتی و کار حرفه‌ای در رسانه‌های معتبر کشور (از جمله: تدبیر، روزنامه‌ی کسب و کار، تحلیل‌گران عصر اطلاعات، روزنامه‌ی دنیای اقتصاد، وب‌سایت اقتصاد آن‌لاین، پنجره‌ی خلاقیت، ضمیمه‌ی چوب‌خط روزنامه‌ی همشهری، همشهری تندرستی) به قلم من منتشر شده است.

ـ برای آشنایی‌ بیش‌تر با سوابق شغلی و تحصیلی من، می‌توانید رزومه‌ی من را به‌صورت فایل PDF از این‌جا دریافت کنید.

ـ در کنار علاقه‌ به رشته‌ی تحصیلی‌ام یعنی مدیریت و زمینه‌های تخصص‌ام یعنی استراتژی و تحلیل کسب و کار و توانمندسازی در زمینه‌ی مهارت‌های مدیریتی و کار حرفه‌ای، به هنر (به‌ویژه سینما و موسیقی) و ادبیات (به‌ویژه رمان و شعر) و البته علوم اقتصاد و جامعه‌شناسی علاقه‌مندم.

ـ فعلا تنها (!) و ساکن تهران.

My Google Profile