تجربه‌ی کارآفرینی در “استارت‌آپ ویکند” تهران

همان‌طور که مشاهده کرده‌اید مدتی است که به‌صورت مستمر در مورد کارآفرینی می‌نویسم و تلاش می‌کنم تا از زاویه‌ی دید علمی به موضوع راه‌اندازی و توسعه‌ی کسب و کارهای کوچک (استارت‌آپ) بپردازم. مهم‌ترین بخش این نوشته‌ها هم درس‌های توسعه‌ی کسب و کارهای کوچک هستند که در آن به بررسی مهم‌ترین جنبه‌های مربوط به راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک می‌پردازم.

چندی پیش آقای محسن ملایری مدیرعامل شرکت خاورزمین با من تماس گرفتند و در مورد رویدادی با نام "استارت‌آپ‌ویکند تهران" برای‌م توضیح دادند و از من دعوت کردند در برگزاری این این برنامه همکاری کنم. اما "استارت‌آپ‌ویکند" چیست؟ استارت‌آپ‌ویکند خیلی ساده‌ یک برنامه‌ی دو روز و نیمه (۵۴ ساعته) است که در آن کارآفرینان با فوت و فن‌های راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک آشنا می‌شوند. استارت‌آپ‌ویکند تهران از روز چهارشنبه هشتم شهریور تا جمعه دهم شهریور برگزار می‌شود. 

از آن‌جایی که قصد ندارم به تکرار مکررات در مورد این برنامه بپردازم توصیه می‌کنم برای آشنایی با ماهیت و چگونگی اجرای این برنامه ابتدا نوشته‌های دوستان خوب‌م را در این زمینه مطالعه کنید:

آخر هفته با طعم کارآفرینی  (معرفی برنامه‌ی استارت‌آپ ویکند توسط شایان شلیله؛ دنیای مجازی یا فاجعه مجازی در ایران)

آی‌پالس ۹: گپی با محسن ملایری در مورد برگزاری استارتاپ ویکند در تهران (مصطفی لامعی؛ iClub)

استارت‌آپ، استارت‌آپ ویکند (میلاد اسلامی‌زاد از اعضای کمیته‌ی اجرایی همایش)

اما بعد. من مشخصا قصد دارم این بپردازم که چرا برنامه‌ی استارت‌‌آپ ویکند از نظر من مهم است. همان‌طور که پیش از این اشاره کرده‌ام + مهم‌ترین مرحله در راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک، طراحی مدل کسب و کار است. چیزی که عموما کارآفرینان به آن توجه نمی‌کنند: آن‌ها به‌دلیل تخصص‌شان مستقیم به‌سراغ مسائل فنی می‌روند و از جبنه‌های مدیریتی و تجاری و حقوقی ماجرا غافل می‌شوند. نتیجه‌ش هم می‌شود این همه استارت‌آپ‌های شکست خورده (عددی بالای ۹۰ درصد استارت‌آپ‌ها.)

مهم‌ترین جنبه‌ی جذابیت استارت‌آپ‌ویکند برای من تمرکز توأمانی است که روی طراحی مدل کسب و کار و مسائل فنی دارد. ویژگی‌های کلیدی استارت‌آپ‌ویکند که آن را به یک تجربه‌ی فراموش‌نشدنی برای کارآفرینان جوان می‌کند از نظر من عبارت‌اند از:

۱- کسب تجربه‌ی شخصی: شما باید از یک ایده شروع کنید، این ایده را بپروانید، مدل کسب و کارتان را مشخص کنید (یادآوری می‌کنم یعنی این‌که چطور می‌خواهید پول دربیاورید) و دست آخر نمونه (یا پروتوتایپ) کسب و کار کوچک‌تان را بسازید. بنابراین یک بار کار راه‌اندازی یک استارت‌آپ را از اول تا آخر طی کنید. به این‌ ترتیب زمانی که قصد دارید در دنیای واقعی این کار را انجام دهید، هم ترس‌تان می‌ریزد (چون تقریبا بر تمام جنبه‌های کار تسلط دارید) و هم می‌دانید قدم به قدم باید چگونه پیش بروید. در این مسیر شما ممکن است شکست بخورید. یکی خوبی‌ دیگر داستان همین است: هم غول 

۲- کسب مهارت کار گروهی: در طی این مسیر شما تنها نیستید و با تیمی متشکل از تخصص‌های مختلف کار می‌کنید. بدین ترتیب مهارت و تجربه‌ی کار گروهی ـ آن هم کار گروهی برای راه‌اندازی یک کسب و کار کوچک ـ را به‌دست می‌آورید.

۳- حضور مربیان: کارتان را زیر نظر مربیانی انجام می‌دهید که بر هر دو جنبه‌ی علمی و عملی راه‌اندازی کسب و کار تسلط دارند. بنابراین با دامنه‌ی گسترده‌ای از دانش و تجربیات مواجهید که می‌توانید از آن‌ها حسابی بهره ببرید. فهرست مربیان منتخب را این‌جا ببینید. من هم افتخار دارم یکی از مربیان این همایش باشم.

۴- شبکه‌سازی: شما در این همایش با تعداد زیادی جوان بامهارت و خلاق مثل خودتان مواجه می‌شوید که می‌توانند هر کدام‌شان یکی از همکاران بالقوه‌ی آینده‌ی شما باشند! ضمن این‌که با اعضای کمیته‌ی اجرایی، داوران، مربیان و دیگر افراد درگیر در همایش هم آشنا می‌شوید. کسانی که هر کدام‌شان افرادی موفق با شبکه‌ی اجتماعی حرفه‌‌ای بسیار گسترده‌ هستند و بعدها می‌توانند به شما در راه‌اندازی کسب و کارتان کمک زیادی بکنند. 

با این اوصاف من شرکت در این همایش را به همه‌ی دوستانی که قصد کارآفرینی دارند توصیه می‌کنم. اگر قصد شرکت در این همایش دارید می‌توانید از این‌جا پیش‌ثبت‌نام کنید. احتمالا به‌دلیل استقبال بالا و با توجه به ظرفیت محدود همایش، دوستان ما مجبور به انتخاب شرکت‌کنندگان از میان ثبت‌نام‌کنندگان هستند. بنابراین توصیه می‌کنم فرم ثبت‌نام را سر فرصت و باحوصله پر کنید؛ چون تنها معیار مقایسه‌ی افراد اطلاعات تکمیل شده‌ی همین فرم است.

امیدوارم در روزهای برگزاری همایش ببینم‌تان. 🙂

 

دوست داشتم!
۳
۴ دیدگاه

درج دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *